top of page

Tabletki na odchudzanie -farmakologiczne leczenie otyłości


Czy istnieją leki wspomagające odchudzanie? Na czym polega ich działanie, czy są skuteczne? Ile kosztują tabletki na odchudzanie ? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym wpisie.Historia tabletek na odchudzanie jest długa i nie zawsze zwieńczona sukcesami. Pod koniec lat 90 wprowadzono na rynek, obiecujący lek- sibutraminę. Po latach jej powszechnego stosowania okazało się, że w grupie pacjentów z chorobami układu krążenia lub czynnikami ryzyka ich wystąpienia długotrwałe przyjmowanie sibutraminy zwiększa częstość zawału serca i udaru. Był to wyraźny sygnał, żeby lek wycofać ze sprzedaży (2010 r.). Inny lek rimonabant został wycofany z rynku niespełna po 2 latach od dopuszczenia do obrotu (2008). Rimonabant wpływał na układ kannabinoidowy i jako jedyny z dotychczas stosowanych leków hamował apetyt, czyli jedzenie w celu zaspokojenia potrzeby hedonistycznej, a nie z powodu odczuwania głodu. Skutkiem ubocznym stosowania leku było zwiększenie częstość występowania objawów depresyjnych oraz podejmowania prób samobójczych wśród pacjentów.


Przez kilka lat lekarze nie mieli możliwości leczenia farmakologicznego pacjentów chorujących na otyłość, ze względu na brak skutecznych i zarejestrowanych leków. Obecnie na rynku jest kilka preparatów ordynowanych przez obesitologów.


Naltrekson/bupropion

Połączenie naltrekson+bupropion znalazło zastosowanie w leczeniu napadowego objadania się i otyłości. Obie substancje wpływają na obszary mózgu zaangażowane w regulację przyjmowania pokarmów i masy ciała, które są zależne od leptyny. Anorektyczne działanie leptyny wynika z jej pobudzającego działania na neurony proopiomelanokortyny (POMC) w układzie melanokortyny w podwzgórzu. Pobudzona sygnalizacja POMC zmniejsza spożycie pokarmu i zwiększa wydatek energetyczny, następnie jest hamowana przez endogenne sprzężenie zwrotne. Bupropion stymuluje neurony POMC, natomiast naltrekson blokuje endogenne sprzężenie zwrotne, które hamuje aktywność POMC.

Leczenie rozpoczyna się od przyjmowania jednej tabletki dziennie (rano), następnie w ciągu 4 tygodni stopniowo zwiększa się dawkę do dwóch tabletek zażywanych dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

Nazwa handlowa leku i cena: Mysimba ok 416 zł / 112 tabletek


Liraglutyd

Kolejną nowością w farmakologicznym wspomaganiu leczenia otyłości jest wykorzystywany dotychczas w terapii cukrzycy typu 2 liraglutyd – długodziałający analog ludzkiego GLP-1.

Badania prowadzone nad zastosowaniem liraglutydu w leczeniu pacjentów z cukrzycą typu 2 wykazały, że nie tylko obniża on glikemię na czczo, glikemię poposiłkową i stężenie HbA1c, lecz także powoduje redukcję masy ciała przy dobrej tolerancji leczenia. Liraglutyd jako analog endogennego hormonu inkretynowego – GLP-1 – reguluje stężenie glukozy we krwi. Dodatkowo liraglutyd opóźnia opróżnianie żołądka, zmniejsza uczucie głodu i zwiększa uczucie sytości.


Lek dostępny jest na receptę w postaci roztworu do podawania podskórnie raz dziennie. Dawka początkowa liraglutydu wynosi 0,6 mg i jest stopniowo zwiększana (o 0,6 mg w odstępach przynajmniej tygodnia) do docelowej dawki 3,0 mg. Jeżeli po 12 tygodniach przyjmowania leku w docelowej dawce dobowej 3,0 mg nie stwierdza się redukcji masy ciała o przynajmniej 5% początkowej, należy przerwać leczenie.

Nazwa handlowa leku i cena: Saxenda 400 zł


Orlistat

Orlistat, to lek który działa miejscowo, hamując aktywność lipazy trzustkowej i żołądkowej, przez co zmniejsza trawienie i wchłanianie tłuszczów. Stosowanie orlistatu wiąże się z koniecznością przestrzegania nieskokalorycznej, niskotłuszczowej diety. Ze względu na specyficzne działanie leku i częste występowanie tłuszczowych biegunek pacjenci niechętnie decydują się na kurację.

Nazwa handlowa leku i cena: Xenical, 240 zł, 84 szt.;


Farmakoterapia wciąż pozostaje tylko uzupełnieniem diety niskoenergetycznej oraz zwiększonej aktywności fizycznej. Dostępne preparaty skutecznie obniżają masę ciała, ale wymagają ścisłej współpracy z lekarzem i monitorowania działań niepożądanych.

Artykuł odnosi się do leków na receptę, dopuszczonych do obrotu przez odpowiednie instytucje. Nie są to suplementy diety, dietetyk kliniczny nie może ingerować w terapię farmakologiczną, ale może poinformować o możliwości jaką jest farmakologiczne leczenie otyłości i pokierować Cię do odpowiedniego lekarza.270 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page