top of page

Stan przedcukrzycowy

Polska zajmuje 4 miejsce na świecie ! Nie, nie w rankingu UEFA.


Jesteśmy na czwartym miejscu na świecie, w liczebności osób cierpiących na stan przedcukrzycowy. Według Światowej Federacji Diabetologicznej w2035 roku, będziemy liderem rankingu!


Szacuje się, że stan przedcukrzycowy w Polsce ma już 5 mln Polaków. Dokładnej liczby nie znamy, ponieważ stanprzedcukrzycowy nie wywołuje żadnych dolegliwości, a wiele osób nie wykonuje regularnie podstawowej diagnostyki medycznej.


O stanie przedcukrzycowym mówimy wtedy, gdy stężenie glukozy we krwi na czczo wynosi 100-125 ml/dl. Jest to niebezpieczne, ponieważ w krótkim czasie, może doprowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2. Nieleczona lub nieskutecznie leczona cukrzyca wyniszcza organizm, powodując uszkodzenia i niewydolność wielu narządów, m.in. naczyń krwionośnych, serca, nerek, oczu, nerwów.


Cukrzyca powoduje szereg powikłań, są to m.in.:

  • retinopatia cukrzycowa (uszkodzenie naczyń krwionośnych znajdujących się w siatkówce oka)

  • niewydolność nerek

  • choroba niedokrwienna serca

  • udar mózgu

  • neuropatia, czyli uszkodzenie nerwów

Stan przedcukrzycowy może wiązać się z insulinoopornością i hiperinsulinemią, które wskazują na zaburzoną gospodarkę węglowodanową organizmu.


Otyłość i obwód pasa >80 cm u kobiet, >94 cm u mężczyzn są czynnikami ryzyka stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2.


W przypadku stwierdzenia w trakcie badania krwi nieprawidłowej glikemii na czczo tzw. jednokrotny lub dwukrotny pomiar wyniesie 100-125 ml/dl należy wykonać doustny test tolerancji glukozy (OGTT).


Jak uchronić się przed cukrzycą typu 2 ?


Sprawdzi się tutaj znane powiedzenie lepiej zapobiegać, niż leczyć. Kluczową rolę w poprawie gospodarki węglowodanowej odgrywa zmiana nawyków żywieniowych, redukcja masy ciała, regularna aktywność fizyczna, unikanie używek i optymalny czas snu. Zacznij już dzisiaj, nie czekaj ze zmianą do poniedziałku. Jeśli wyniki twoich badań wyszły nieprawidłowe, omów je z lekarzem i zgłoś się do dietetyka medycznego, który pomoże Ci wprowadzić zmiany w Twoim jadłospisie.


6 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page