top of page

Dlaczego w trakcie rzucania palenia, rośnie masa ciała?


Palenie papierosów zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego i układu krążenia

Według badań przeciętny palacz żyje 10 lat krócej niż osoba niepaląca. Dym tytoniowy zawiera ponad 4 000 związków chemicznych, w tym ponad 40 znanych czynników rakotwórczych.

Nie ma wątpliwości, że rzucenie palenia poprawia stan zdrowia. Przybieranie na wadze i zwiększony apetyt to częste obawy wielu osób stojących przed dylematem, rzucenia szkodliwego nałogu. Co więcej, ludzie używają palenia jako niezdrowego sposobu kontrolowania masy ciała.


Co na to nauka?


Zazwyczaj osoby, które palą, są szczuplejsze i mają wyższy

spoczynkowy wydatek energetyczny w porównaniu do osób, które nigdy nie paliły, odwrotna zależność nie jest liniowa, ponieważ osoby otyłe palą częściej niż osoby o prawidłowej masie ciała.


Co ciekawe, nikotyna zmniejsza wybiórczy apetyt związany z zaspokojeniem przyjemności również u osób niepalących. Eksperyment w którym osobom niepalącym podano na czczo gumę z nikotyną, wykazał, że pobudzenie ośrodka nagrody było mniejsze w odpowiedzi na prezentację ulubionych, smacznych pokarmów.


Uzależnienie od nikotyny powoduje nauroadaptacje w mózgu, w obszarze odpowiedzialnym za odczucie nagrody i przyjemności, dlatego ograniczenie palenia może wywoływać zwiększoną chęć sięgania po smaczne pokarmy i w konsekwencji przyrost masy ciała.

Jedną z przyczyn może być zmniejszona ekspresja receptorów D2 w prążkowiu, charakterystyczna dla osób otyłych i nadużywających substancji psychoaktywnych.


Ciekawą zależność zaobserwowano w badaniu w którym osoby, które próbowały rzucić

palenie zostało losowo podzielone na grupy: dieta nisko węglowodanowa i

dieta o obniżonej zawartości tłuszczu. Osoby na diecie nisko węglowodanowej zgłaszały większe odczucie objawów odstawienia nikotyny w 4 i 12 tygodniu, co sugeruje, że węglowodany, często spotykane w bardzo smacznych potrawach, mogą odgrywać rolę w łagodzeniu objawów odstawienia.


Jak wykorzystać te dane w praktyce? Jak rzucić palenie i nie przytyć ?


  • zadbaj o naturalne nagrody: zastanów się co sprawia Ci radość i zadbaj o codzienne przyjemności

  • monitoruj swoją dietę, prawidłowo zaplanowana kaloryczność diety, pozwoli uniknąć nadwyżki energetycznej

  • unikaj w czasie rzucania palenia monotonnych, nisko węglowodanowych diet.

  • dieta powinna być smaczna i satysfakcjonująca sensorycznie

  • zaplanuj swoją strategię żywieniową z dietetykiem Olsztyn

RZUCENIE PALENIA

W większości przypadków jest priorytetem jeśli chodzi o profilaktykę zdrowotną, nie przejmuj się jeśli w tym czasie masa ciała wzrośnie o kilka dodatkowych kilogramów.

W momencie kiedy minie najtrudniejszy dla ciebie etap, zaplanuj z dietetykiem medycznym Olsztyn skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej.


10 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

留言


bottom of page