top of page

Dieta w walce z endometriozą


Endometrioza jest estrogenozależnym, zapalnym schorzeniem objawiającym się występowaniem endometrium (błony śluzowej macicy) poza macicą np. w jajnikach czy otrzewnej miednicy mniejszej. Zdarza się, że komórki endometrium obecne są również w śledzionie, żołądku, płucach, wątrobie, a nawet w mózgu, gdzie wykazują aktywność wydzielniczą i reagują na zmiany hormonalne związane z cyklem menstruacyjnym. Ze względu na niespecyficzne objawy diagnoza endometriozy trwa średnio aż 7 lat.

Czy dieta pomaga w leczeniu endometriozy?

W środowisku medycznym dostrzega się skuteczność diety wegańskiej i diety NOPR (niskoprzetworzonej opartej na produktach roślinnych). Potwierdzono, że dieta w endometriozie powinna bazować na nieprzetworzonych produktach roślinnych oraz źródłach nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3: oleju rybim, rybach, oleju lnianym, orzechach włoskich, oleju z orzechów włoskich. To jednak nie koniec listy. Ważny składnikiem jest również nabiał bogaty w wapń i witaminę D3.

Które składniki diety są po naszej stronie?

Potwierdzone w badaniach klinicznych* czynniki dietetyczne, które mogą zmniejszać ryzyko endometriozy to:

 • warzywa,

 • witaminy C i E,

 • witaminy z grupy B,

 • produkty mleczne bogate w wapń oraz witaminę D3,

 • oleje rybne i kwasy tłuszczowe omega-3.

Ryzyko wystąpienia choroby zwiększają:

 • nienasycone kwasy tłuszczowe trans,

 • czerwone mięso,

 • alkohol.

Elementami wspomagającym pełnowartościową dietę mogą być:

 • zioła i przyprawy bogate w antyoksydanty np. kurkuma, imbir, oregano, bazylia, kakao, goździki,

 • olej z wiesiołka,

 • suplementy diety: kurkumina, resweratrol, N-acetylocysteina, aktywna forma kwasu foliowego 5MTHF.


Dieta bezglutenowa jako lek przeciwbólowy

Strategią wartą rozważenia jest zastosowanie diety bezglutenowej. W grupie objętej badaniem** 75 % pacjentek po 12 miesiącach od wyeliminowania glutenu ze swojego menu zadeklarowało zmniejszenie dolegliwości bólowych. Jak widać, istnieje duża szansa na poprawienie komfortu życia bez ciągłego stosowania leków.

Dieta w endomitozie

Gdy już znamy składniki wspierające nas w walce z chorobą, warto zwrócić uwagę na jakość żywności, która często bywa zanieczyszczona. Chlorowane węglowodory, w tym polichlorowane bifenyle, mają tendencję do bioakumulacji szczególnie w mięsie, wątrobie i produktach mlecznych. Zagrożenie stanowią również pestycydy i inne środki ochrony roślin. Jak się przed nimi uchronić, skoro zalecana jest dieta roślinna? Najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie żywności ekologicznej z certyfikowanych upraw. To podstawa zalecanej diety.

Należy pamiętać, że skuteczny plan żywieniowy powinien być dopasowana do potrzeb pacjenta i jego obecnego stanu zdrowia. Towarzyszące endometriozie bóle brzucha, biegunki, wzdęcia czy zaparcia wymagają indywidualnego podejścia. W przypadku obfitych krwawień i anemii niezbędna będzie suplementacja żelazem i wspomagającym absorpcję żelaza probiotykiem Lactobacillus Plantarum 299V. Przygotowane przez dietetyka klinicznego zalecenia dostosowane do konkretnej sytuacji pozwolą poprawić stan zdrowia, zmniejszyć stan zapalny i złagodzić dolegliwości bólowe. Tym samym realnie wpłyną na poprawę komfortu życia pacjentki.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz mojej mocy. Zgłoś się na konsultację. Wspólnie znajdźmy rozwiązanie Twojego problemu. Życie jest zbyt smaczne, żeby się nim nie delektować.

* Influence of diet on the risk of developing endometriosis

J Jurkiewicz-Przondziono, M Lemm, A Kwiatkowska-Pamuła, E Ziółko, Mz K. Wójtowicz; Ginekologia Polska 2017, vol. 88, no. 2, 96–102

** Gluten-free diet: a new strategy for management of painful endometriosis related symptoms? M Marziali , M Venza, S Lazzaro, A Lazzaro, C Micossi, V M Stolfi, Minerva Chir, 2012 Dec;67(6):499-504.

231 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page