top of page

Czysta przerwa i post nocny- jak w gabinecie dietetyka naprawić migrujący kompleks motoryczny ?

W kontekście dysfunkcji przewodu pokarmowego, dla których charakterystyczne są takie objawy jak wzdęcia, odbijanie, zmiana rytmu i konsystencji wypróżnień, przerost bakterii jelita cienkiego, ważne jest nie tylko co jemy, ale i jak jemy. Dlatego często na konsultacji dietetycznej możesz usłyszeć o czystej przerwie, unikaniu podjadania albo przedłużonym poście nocnym, czyli przerwie między kolacją, a śniadaniem.


Migrujący kompleks motoryczny, znany również jako migrujący kompleks mioelektryczny i MMC, to aktywność elektryczna mięśni gładkich przewodu pokarmowego obserwowana w przewodzie pokarmowym w regularnym cyklu podczas przerw między posiłkami. Czynność motoryczna ustaje po zjedzeniu posiłku.


MMC działa jak „wewnętrzna szczotka” lub „gospodyni domowa” w jelicie cienkim. Kompleks motoryczny wyzwala fale perystaltyczne, które ułatwiają transport niestrawionych resztek z żołądka, przez jelito cienkie i zwieracz krętniczo-kątniczy do okrężnicy.

Aktywność MMC różni się znacznie u poszczególnych osób, duże różnice zauważalne są również w poszczególnych dniach. MMC pojawia się co 90–230 minut w fazie między posiłkami i odpowiada za „burczenie w brzuchu” odczuwane podczas głodu. Dzięki MMC bakterie z jelita cienkiego transportowane są do jelita grubego oraz hamowana jest migracja bakterii z okrężnicy do końcowego odcinka jelita krętego. Upośledzenie MMC zwykle skutkuje przerostem bakterii w jelicie cienkim- SIBO. MMC inicjuje się głównie w żołądku —około 25% pochodzi z dwunastnicy lub bliższej części jelita czczego — i może przemieszczać się do dystalnego końca jelita krętego


Składa się z czterech odrębnych faz:

  • Faza I – Wydłużony okres wyciszenia (40–60% całkowitego czasu);

  • Faza II – Zwiększona częstotliwość potencjałów czynnościowych i kurczliwości mięśni gładkich (20–30% całkowitego czasu);

  • Faza III – Kilka minut szczytowej aktywności elektrycznej i mechanicznej (5–10 minut);

  • Faza IV - Spadająca aktywność, która łączy się z następną fazą I.

Uważa się, że ruchy jelita cienkiego są kontrolowane przez ośrodkowy i jelitowy układ nerwowy, mięśnie jelit oraz liczne peptydy i hormony. Uważa się, że MMC jest inicjowane przez motylinę i nie zależy bezpośrednio od nerwów zewnętrznych. Ponadto hamująco na MMC działają gastryna, insulina, cholecystokinina, glukagon i sekretyna.


Spożycie pokarmów przerywa MMC.

Jedno z badań wykazało, że śniadanie kontynentalne o wartości 450 Kcal powoduje zahamowanie MMC na 213 ± 48 minut. Liczba kalorii i zawartość makroskładników w posiłku wpływają na długość wyciszenia aktywności migrującego kompleksu mioelektrycznego.


Większość fal czyszczących w MMC ma miejsce w nocy, kiedy śpimy. Dla wielu osób będzie to wystarczające, aby pomóc w utrzymaniu zdrowego, zrównoważonego środowiska w przewodzie pokarmowym. Dla innych korzystne może być rozłożenie posiłków tak, aby umożliwić kilkukrotną aktywację fazy III- sprzątania między posiłkami, w ciągu dnia.


Wykazano, że stres zmniejsza aktywność MMC.


Spożycie pokarmu przerywa działania migrującego kompleksu mioelektrycznego, dlatego jeśli masz problem z SIBO, dysbiozą jelitową, wzdęciami, zaparciami. Przeanalizuj z dietetykiem swoje zwyczaje żywieniowe:

  • ile wynosi przerwa między posiłkami,

  • czy podjadasz między posiłkami,

  • a może pijesz napoje, które zawierają kalorie np. kawę z mlekiem i cukrem ?

Zmień swoje zwyczaje żywieniowe i zachowaj czyste przerwy między posiłkami, a dzięki wyregulowaniu MMC poprawisz swój komfort, unikniesz nawrotów SIBO/ IMO, unikniesz wzdęć i zaparć.

122 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page