top of page

Chirurgiczne leczenie otyłości- przygotowanie do zabiegu


Masz zaplanowany termin zabiegu ? Nie zwlekaj z konsultacją dietetyczną do ostatniej chwili. Prawidłowe przygotowanie do zabiegu to szansa dla ciebie na zmniejszenie powikłań i krótszą rekonwalescencję. Podejdź do zabiegu świadomie i weź odpowiedzialność za cały proces zmiany, który będzie rewolucją w Twoim życiu.


Zgłoś się do dietetyka minimum 3-6 miesiące przed planowanym terminem operacji.

Stała opieka specjalisty ułatwi redukcję 5-10% wyjściowej masy ciała, wymaganą przez

większość ośrodków leczących, co korzystnie wpłynie na warunki operacyjne oraz czas wykonania zabiegu. Wczesna interwencja dietetyka ułatwi przyzwyczajenie się do czekających Cię zmian oraz wypracowanie nowych, prozdrowotnych nawyków żywieniowych.


Przegotowanie do zabiegu obejmuje dokładne badania w celu diagnostyki ewentualnych niedoborów pokarmowych np. wit D, żelaza, wit B12. Zalecane badania to morfologia, stężenie albuminy, białka całkowitego, żelaza, ferrytyny, TIBC (całkowita zdolność wiązania żelaza), kwasu

foliowego, witamin B12, D3, A, K oraz wapnia, cynku i selenu. Otyłość może wiązać się z niedożywieniem jakościowym, ze względu na ubogą w witaminy i składniki mineralne dietę. Można być przeładowanym energetycznie przy jednoczesnym niedożywieniu jakościowym.

Kilka miesięcy przed zabiegiem warto zadbać o jakość diety.

Zrezygnuj z używek. Palenie papierosów zwiększa ryzyko zakrzepicy, zapalenia płuc, wydłuża czas gojenia ran pooperacyjnych. Wiele placówek zaleca zrezygnowanie z palenia papierosów minimum 6 tygodni przed planowanym zabiegiem.


Włącz aktywność fizyczną, która ma na celu poprawę wydolności krążeniowo-oddechowej. Aktywność możesz monitorować za pomocą krokomierza, smartwatcha. Polecane formy aktywności to spacery, nordic walking, pływanie. Zaplanuj 45-60 minut aktywności każdego dnia. Zacznij swoim tempem, dzięki regularności i konsekwencji, z dnia na dzień Twoja wydolność będzie się poprawiała. To dobry moment, żeby skonsultować się z fizjoterapeutą współpracującym z pacjentami chorującymi na otyłość.


Na 2 tygodnie przed zabiegiem lekarz może zalecić niskokaloryczną, wysokobiałkową dietę płynną ok. 800-1000 kcal tzw. liver shrinking diet, której celem jest zredukowanie masy ciała i zmniejszenie objętości wątroby, tym samym poprawę warunków śródoperacyjnych. Jeśli dostaniesz takie zalecenia przygotuj się wcześniej, zgłoś się do dietetyka, który pomoże Ci wdrożyć dietę zgodnie z zaleceniami lekarskimi.


W Olsztynie zabiegi chirurgicznego leczenia otyłości wykonują dwie placówki:

  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie

  • Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie

Kwalifikacje na CHLO mogą otrzymać pacjenci z:

  • BMI >40 kg/m2

  • BMI >35 kg/m2 u osób z co najmniej dwoma chorobami towarzyszącymi otyłości

  • problemami socjalnymi, rodzinnymi i psychologicznymi związanymi z otyłością.


Podsumowując:

opieka dietetyka na etapie przygotowań do operacji bariatrycznej pozwoli na:

  • naukę i utrwalenie prawidłowych nawyków żywieniowych;

  • redukcję 5-10% wyjściowej masy ciała wymaganą przez część ośrodków leczących;

  • profilaktykę bądź wyrównanie istniejących niedoborów pokarmowych;

  • zmniejszenie ryzyka powikłań okołooperacyjnych;

  • szybszy powrót do sprawności po operacji.18 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page