top of page

Bardzo często skuteczne leczenie otyłości zaczyna się od leczenia depresji.

Depresja, a otyłość: psychodietetyczne wyzwania i połączenia emocjonalnego jedzenia.


Depresja i otyłość to dwie powszechnie występujące problemy zdrowotne, które często są ze sobą powiązane. Choć wydają się różnymi zjawiskami, badania wykazują, że istnieje silna korelacja między nimi. Zrozumienie mechanizmów psychologicznych i dietetycznych, które łączą depresję z otyłością, jest kluczowe dla skutecznej interwencji terapeutycznej. W dziedzinie psychodietetyki, badacze i terapeuci starają się zgłębić te powiązania, aby pomóc pacjentom w leczeniu obu tych stanów jednocześnie.


Wpływ depresji na masę ciała.


Depresja może prowadzić do zmiany masy ciała poprzez różne mechanizmy. Wiele osób borykających się z depresją doświadcza zmniejszonego zainteresowania jedzeniem, co może prowadzić do utraty masy ciała. Jednakże, u innych depresja może wywoływać nadmierne jedzenie, szczególnie żywności o wysokiej zawartości kalorii, tłuszczu i cukru. To zjawisko jest często nazywane "depresyjnym objadaniem się" i może prowadzić do nadwagi i otyłości.


Schemat jedzenia emocjonalnego.


Schemat emocjonalnego jedzenia odgrywa istotną rolę w powiązaniu depresji z otyłością. Osoby borykające się z depresją często używają jedzenia jako sposobu radzenia sobie ze stresem, smutkiem lub innymi negatywnymi emocjami. Spożywanie żywności wysokokalorycznej może dawać krótkotrwałe poczucie ulgi, które jednak szybko ustępuje, prowadząc do cyklu objadania się i poczucia winy. W ten sposób, emocjonalne jedzenie staje się formą samoleczenia dla osób z depresją, co może prowadzić do nadmiernej konsumpcji żywności i w konsekwencji do nadwagi lub otyłości.


Regulowanie emocji jedzeniem u pacjentów z depresją.


Osoby z depresją często mają trudności w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami i często wybierają jedzenie jako sposób na złagodzenie psychicznego cierpienia. Problem polega na tym, że jedzenie staje się dla nich formą krótkotrwałej ulgi, ale nie rozwiązuje głębszych problemów emocjonalnych. Taka strategia radzenia sobie z emocjami może prowadzić do złego samopoczucia związanego z masą ciała oraz problemów zdrowotnych z nią związanych.


Interwencje psychodietetyczne.


W psychodietetyce mamy do dyspozycji różne narzędzia do pracy z pacjentami z depresją i otyłością. Często jednak interwencja psychodietetyczna to za mało i niezbędne jest leczenie farmakologiczne i psychoterapia. Terapeuci często wykorzystują terapie poznawczo-behawioralne, aby pomóc pacjentom zidentyfikować negatywne myśli i wzorce zachowań związane z jedzeniem. Ponadto, terapeuci wspierają rozwój zdrowszych strategii radzenia sobie z emocjami, które nie polegają na nadmiernej konsumpcji żywności. Takie podejścia pomagają pacjentom z depresją kontrolować swoje nawyki żywieniowe i poprawiać swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.


Podsumowanie.


Depresja i otyłość to poważne problemy zdrowotne, które często występują razem. Schemat emocjonalnego jedzenia może prowadzić do nadwagi i otyłości u osób z depresją, tworząc błędny krąg pogarszający oba stany. Interwencje psychodietetyczne są kluczowe w leczeniu tych pacjentów, pomagając im radzić sobie zarówno z problemami emocjonalnymi, jak i zdrowiem fizycznym. Poprzez zrozumienie złożonych powiązań między depresją, a otyłością, można skutecznie wspierać pacjentów w osiąganiu lepszego stanu zdrowia i dobrostanu psychicznego.  Leczenie otyłości zawsze powinno uwzględniać wsparcie psychologiczne pacjenta.Schemat emocjonalnego jedzenia i regulowania emocji jedzeniem u pacjentów z depresją, który prowadzi do otyłości.
Bardzo często skuteczne leczenie otyłości zaczyna się od leczenia depresji.


7 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page