Masz przy sobie kilka zbędnych kilogramów? Przymierzasz się do diety, ale nie do końca Ci pasuje? Poznaj kilka faktów, które mogą ułatwić podjęcie właściwej decyzji. 25 % Polaków cierpi na otyłość. Co druga osoba powyżej 15 roku życia ma nadmierną masę ciała. Prognozy nie są optymistyczne. Jeśli nie wdrożymy trwałych zmian związanych ze stylem życia i jakością zjadanego pożywienia, w 2025 roku otyłych będzie już 26 % kobiet i 30 % mężczyzn.
Kiedy mówimy o otyłości?
Otyłość to nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne. Co może się wydarzyć, jeśli jemy więcej niż potrzebujemy? Niekorzystne skutki zdrowotne to:
cukrzyca typu 2,
zaburzenia lipidowe,
miażdżyca,
nadciśnienie tętnicze,
choroba niedokrwienna serca,
niealkoholowe stłuszczenie wątroby,
zwyrodnienie stawów,
bezdech senny,
nowotwory.
Etiologia otyłości nie jest jednoznaczna. Na jej występowanie mają wpływ czynniki genetyczne, psychologiczne i środowiskowe. Do ostatnich zaliczamy: złe nawyki żywieniowe, małą aktywność fizyczną, stres i napięcia emocjonalne, tradycje kulturowe i rodzinne. Gdy uświadomimy sobie, które z nich działają na nas najbardziej, znacznie łatwiej będzie zrzucić zbędne kilogramy.
Dieta na miarę
Redukcja masy ciała i modyfikacja nawyków żywieniowych to główny element skutecznego leczenia otyłości. Indywidualnie dopasowana dieta odchudzająca i współpraca z doświadczonym dietetykiem zapewni komfort i bezpieczeństwo. Koniec z głodówkami, monotonnymi posiłkami i stresującym liczeniem kalorii. Skuteczna dieta to codzienne wybory i nawyki, które są zgodne z twoimi przekonaniami, pasują do twojego trybu życia i preferencji smakowych. Kluczem do sukcesu jest zdefiniowanie przyczyny otyłości, dokładny wywiad zdrowotny i żywieniowy. Kolejnym krokiem dobranie odpowiedniej kaloryczności diety, która pozwoli spalać tkankę tłuszczową w tempie 0,5-1 kg tygodniowo.
Czy to czas na odchudzanie?
Jeśli wciąż nie masz pewności, czy konieczne jest stosowanie zdrowej diety, spójrz w lustro i pomyśl, jak się czujesz. Pamiętaj, że profilaktyka jest najważniejsza. Lepiej zacząć dziś, bo prawdopodobnie teraz proces zmian będzie prostszy. Stosuj się do zaleceń ekspertów: dietetyków, lekarzy, fizjoterapeutów. Jeśli masz problem z jedzeniem pod wpływem emocji lub cierpisz na zaburzenia odżywiania (bulimia, zespół kompulsywnego objadania się) skonsultuj się z psychologiem lub psychoterapeutą. Regularnie sprawdzaj masę swojego ciała. Unikaj przybierania na wadze. Rób badania krwi. Kontroluj gospodarkę hormonalną i węglowodanową. Ruszaj się i jedz mądrze. Z przyjemnością ci pomogę.
* Dane Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego.
Comentarios