top of page

OTYŁOŚĆ a dietaMasz przy sobie kilka zbędnych kilogramów? Przymierzasz się do diety, ale nie do końca Ci pasuje? Poznaj kilka faktów, które mogą ułatwić podjęcie właściwej decyzji. 25 % Polaków cierpi na otyłość. Co druga osoba powyżej 15 roku życia ma nadmierną masę ciała. Prognozy nie są optymistyczne. Jeśli nie wdrożymy trwałych zmian związanych ze stylem życia i jakością zjadanego pożywienia, w 2025 roku otyłych będzie już 26 % kobiet i 30 % mężczyzn.


Kiedy mówimy o otyłości?

Otyłość to nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne. Co może się wydarzyć, jeśli jemy więcej niż potrzebujemy? Niekorzystne skutki zdrowotne to:

  • cukrzyca typu 2,

  • zaburzenia lipidowe,

  • miażdżyca,

  • nadciśnienie tętnicze,

  • choroba niedokrwienna serca,

  • niealkoholowe stłuszczenie wątroby,

  • zwyrodnienie stawów,

  • bezdech senny,

  • nowotwory.

Etiologia otyłości nie jest jednoznaczna. Na jej występowanie mają wpływ czynniki genetyczne, psychologiczne i środowiskowe. Do ostatnich zaliczamy: złe nawyki żywieniowe, małą aktywność fizyczną, stres i napięcia emocjonalne, tradycje kulturowe i rodzinne. Gdy uświadomimy sobie, które z nich działają na nas najbardziej, znacznie łatwiej będzie zrzucić zbędne kilogramy.


Dieta na miarę

Redukcja masy ciała i modyfikacja nawyków żywieniowych to główny element skutecznego leczenia otyłości. Indywidualnie dopasowana dieta odchudzająca i współpraca z doświadczonym dietetykiem zapewni komfort i bezpieczeństwo. Koniec z głodówkami, monotonnymi posiłkami i stresującym liczeniem kalorii. Skuteczna dieta to codzienne wybory i nawyki, które są zgodne z twoimi przekonaniami, pasują do twojego trybu życia i preferencji smakowych. Kluczem do sukcesu jest zdefiniowanie przyczyny otyłości, dokładny wywiad zdrowotny i żywieniowy. Kolejnym krokiem dobranie odpowiedniej kaloryczności diety, która pozwoli spalać tkankę tłuszczową w tempie 0,5-1 kg tygodniowo.


Czy to czas na odchudzanie?

Jeśli wciąż nie masz pewności, czy konieczne jest stosowanie zdrowej diety, spójrz w lustro i pomyśl, jak się czujesz. Pamiętaj, że profilaktyka jest najważniejsza. Lepiej zacząć dziś, bo prawdopodobnie teraz proces zmian będzie prostszy. Stosuj się do zaleceń ekspertów: dietetyków, lekarzy, fizjoterapeutów. Jeśli masz problem z jedzeniem pod wpływem emocji lub cierpisz na zaburzenia odżywiania (bulimia, zespół kompulsywnego objadania się) skonsultuj się z psychologiem lub psychoterapeutą. Regularnie sprawdzaj masę swojego ciała. Unikaj przybierania na wadze. Rób badania krwi. Kontroluj gospodarkę hormonalną i węglowodanową. Ruszaj się i jedz mądrze. Z przyjemnością ci pomogę.


* Dane Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego.


36 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page